YAĞ VE SIVI DEĞİŞİM HİZMETİ

Yağın Aracınızdaki İşlevi Nedir?
Motorunuzun içindeki her parçayı kaplayan ve koruyan yağdır.

Motor parçaları birbirine sürtündüğünde daima aralarında bulunan yağ, basıncın ve yükün inanılmaz derecede yüksek olduğu anlarda bile sürtünmeyi azaltarak hasarı engeller. Ayrıca yağ içinde, yanma sonucu oluşan küçük is parçalarının havada asılı kalmasını sağlayarak kirin ve kalıntıların birikmesini engelleyen, yüksek sıcaklıkta ortaya çıkan oksidasyonla mücadele eden ve yağın rahatça akışına yardımcı olan özel katkı maddeleri bulunmaktadır.

Araç üreticileri, kendi araçları için doğru yağı belirtmektedir. Aracınızın kullanım kılavuzunda gerekli ürünün özellikleri belirtilmiş olacaktır. Bu özellikleri yağ şişesinin arkasında bulunan etiketten kontrol edebilirsiniz.

Üreticinin hangi yağı onayladığını nereden bilebilirim?
Üretici, aracınızın kullanım kılavuzunda motorunuz için doğru yağ özelliklerini belirtecektir.

Modern motorların değişen performansını takip etmek için belirli aralıklarla bir dizi performans standardı yayınlayan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ve Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA), sektör standartlarını belirlemektedir.

Teknolojinin sınırlarını zorlayan birtakım üreticiler yağa ilişkin olarak ekstra performans özellikleri talep etmektedir. Aracınızın garantisinin geçerliliğini sürdürebilmek için üreticinin kılavuzlarına bağlı kaldığınızdan emin olmalısınız.

Yağ şişesinin arkasında performans standartlarının bir listesi bulunmaktadır. Motorunuz için doğru özelliklerdeki yağı seçmek büyük önem taşımaktadır.

Motor yağı neden değiştirmem gerek?
Yağ, motorun içindeki gerilimle mütemadiyen savaşmaktadır. Bu gerilim motorun en sıcak parçalarında ısıl gerilim şeklindeyken yanma sırasında ortaya çıkan asitler, partiküller ve suyla mücadelede kimyasal gerilime veyahut modern motorlardaki muazzam güç ve hıza dayanma söz konusu olduğunda da fiziksel gerilime dönüşmektedir.

Her üretici, gerilime neden olan bu faktörleri tavsiye ettiği yağın kalitesiyle dengelemekte ve doğru koruma ve performans düzeyini sağlamak için uygun bir yağ değişimi aralığı tavsiye etmektedir. Üreticinin belirttiği yağ değişim aralığına ilişkin bilgiyi aracınızın kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Bazı modern otomobillerde ayrıca gösterge paneli de yağ değişiminin gerekli olduğu zamanı belirtecektir.

Yağ değiştirildiğinde aynı anda filtreyi de değiştirmek ihtiyatlı bir hareket olacaktır. Yağ filtresi, motor etrafındaki yolculuğu esnasında yağa geçen kiri ve yanma sırasında ortaya çıkan maddeleri toplamaya yardımcı olur. Yeni yağ ile birlikte yepyeni bir filtre kullanarak motorunuzu en iyi durumda tutabilir ve maksimum performans sağlayabilirsiniz.

Yağ Seviyesini Nasıl Kontrol Etmeliyim?
Farklı otomobillerde yağ tüketimi seviyesi farklı olabilmektedir; ama değişmeyen tek bir şey vardır: aracı düşük yağ seviyesiyle kullanmak yağ üzerinde tasarımcıların beklediği düzeyden yüksek düzeyde gerilime neden olarak hem yağın hem de motorun kullanım ömrünü önemli derecede kısaltabilir. Yağ seviyesi kontrolü Oto Hızlı Destek servisimizde araç check up kapsamında yapılmaktadır.

PERİYODİK BAKIM
MOTOR YAĞI VE YAĞ FİLTRE DEĞİŞİMİ
SOĞUTMA SIVISI DEĞİŞİMİ
ŞANZIMAN YAĞI DEĞİŞİMİ
FREN HİDROLİĞİ DEĞİŞİMİ

kocaeli oto servis , kocaeli oto yağ değişmi , kocaeli oto bakım , kocaeli oto filtre değişimi , kocaeli oto kilometre bakımı , kocaeli oto fren servisi , kocaeli oto lastik değişimi , kocaeli oto jant değişimi , kocaeli oto akü , kocaeli akü , kocaeli oto elektrik , kocaeli oto klima , kocaeli oto klima gazı , kocaeli oto motor servisi , kocaeli oto özel servisleri , kocaeli oto servisleri , izmit oto servis , izmit oto yağ değişmi , izmit oto bakım , izmit oto filtre değişimi , izmit oto kilometre bakımı , izmit oto fren servisi , izmit oto lastik değişimi , izmit oto jant değişimi , izmit oto akü , izmit akü , izmit oto elektrik , izmit oto klima , izmit oto klima gazı , izmit oto motor servisi , izmit oto özel servisleri , izmit oto servisleri , başiskele oto servis , başiskele oto yağ değişmi , başiskele oto bakım , başiskele oto filtre değişimi , başiskele oto kilometre bakımı , başiskele oto fren servisi , başiskele oto lastik değişimi , başiskele oto jant değişimi , başiskele oto akü , başiskele akü , başiskele oto elektrik , başiskele oto klima , başiskele oto klima gazı , başiskele oto motor servisi , başiskele oto özel servisleri , başiskele oto servisleri ,

BAKIM

Kocaeli'de aracınızın yaz, kış ve kilometre bakımları Oto Hızlı Destek'de.

LASTİK

Kocaeli'de aracınızın lastik / jant satış ve değişimi Oto Hızlı Destek'de.

YAĞ VE SIVILAR

Kocaeli'de aracınızın yağ ve sıvı değişimleri Oto Hızlı Destek'de.